iPhone’larınızı Hızlandırmak İçin

iphone hizlandirma iPhonelarınızı Hızlandırmak İçin

Eğer iPhone’unuzu çok uzun süreden beri kullanıyorsanız cihazınızın içerisinde tahmin edemeyeceğiniz kadar gereksiz dosya birikmiş olabilir. Sürekli uygulama yükleyip-kaldırmak, web tarayıcınızın history belleğini temizlememek, aynı anda çok fazla uygulamayı açık bırakmak gibi durumlar iPhone’unuzu kullanılmaz derecede yavaşlatabilir.

Bu konu ile ilgili size vereceğimiz önerileri beş başlık altında toplayacağız. iPhone’unuzu hızlandırmak için yapmanız gerekenleri sırasıyla yazıyoruz.

Tarayıcınızdan Geçmiş Tarama Verilerini Temizleyin

Telefonunuz ile WEB’de gezdiğiniz tüm siteler ve diğer log bilgileri kaydedilmektedir. Belli bir süre sonra hatrı sayılır boyutlara ulaşan bu dosyalar telefonunuzu ciddi anlamda yavaşlatabilir. Her ne kadar zaman zaman bu bilgilere ihtiyaç duysak da bir ay önceki geçmiş verileri genelde bizi pek ilgilendirmez. Safari’nin tarama geçmişini ayarlar kısmından ayda bir kez temizlemenizi öneriyoruz.

Otomatik Güncelleştirme Ayarını Pasif Duruma Getirin

Geliştiriciler bize her gün daha iyi bir kullanım deneyimi sağlamak için çalışıyorlar. Ve iPhone’larımız bu güncelleştirmeleri otomatik olarak denetliyor. Bu durum telefonunuzu yavaşlatmak ile kalmıyor aynı zamanda batarya kullanım süresini ciddi anlamda azaltıyor. Bu güncelleştirmelerin düzenli olarak alınması oldukça önemli. Fakat otomatik özelliğinin kapatılarak bu işlemin zaman zaman manuel yapılması daha yerinde. Bu özelliği ayarlar kısmından kapatabilirsiniz.

Mesaj Olarak Gelen Fotoğraf ve Videoları Temizleyin

Mesaj olarak gelen fotoğraf ve videolar zamanla telefonunuzda birikerek büyük yer kaplamaktadır. Önemsiz olduğunu düşündüğünüz fotoğraf videoları temizleyerek hızlandırma işlemine katkıda bulunabilirsiniz.

Konum Servislerini Kapalı Tutun

Sadece telefonu yavaşlatmakla kalmayıp batarya kullanım sürenizide kısaltan bu özelliği kullanmadığınız durumlarda kapalı tutun.

Kullanmadığınız Uygulama ve Oyunları Kaldırın

İndirip de sadece bir kez kullandığınız veya hiç kullanmadığınız tüm uygulama ve oyunları iPhone’unuzdan kaldırın. Bu uygulamaların bazıları anlık olarak işlemcinize yük bindirmekle kalmayıp sınırlı olan telefon hafızasını da gereksiz yere işgal etmektedirler.

Sıraladığımız bazı önerilileri belki sizde düşündünüz ama uygulamadınız. Tavsiyemiz üşenmeyip sırasıyla talimatları uygulamanız. Zira can çekişen telefonunuzu ancak bu şekilde hayata döndürebilirsiniz.